You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

Критерии выбора технической изоляции

Температурний діапазон
Обираючи теплоізоляційний матеріал для конкретної інженерної мережі необхідно точно визначити - в якому режимі температур вона буде працювати. Наприклад, температурний діапазон для трубної ізоляції зі спіненого поліетилену Thermaflex становить від - 80°С до + 95°С. Листова ізоляція з цього ж матеріалу може працювати в режимі до + 110°С. При цьому треба пам'ятати, що лист слід приклеювати до поверхні точково. Для теплоізоляції зі спіненого синтетичного каучуку Eurobatex температурний діапазон становить від -200°С до +105°С. Однак є деякі особливості при використанні матеріалу в негативному діапазоні температур, зокрема це стосується температур нижче ніж  -45°С. Теплоізоляційні характеристики каучуку не погіршуються, але властивості вихідної сировини такі, що з еластичного, гнучкого він перетворюється в жорсткий і крихкий матеріал. Відповідно стає більш сприйнятливий до вібрацій і механічних пошкоджень.
Провідні європейські виробники спіненої полімерної ізоляції зазвичай вказують такі температури, при якій матеріал зберігає свої теплоізоляційні властивості протягом усього терміну експлуатації системи.

Теплопровідність
Показник характеризує здатність матеріалу проводити тепловий потік. Відповідно низька теплопровідність характеризує здатність матеріалу чинити опір тепловим потокам та скорочувати тепловтрати системи в цілому. Позначається теплопровідність  λ (лямбда), вимірюється в Вт / м • К. Чим лямбда нижче, тим менше тепловий потік крізь ізоляцію та з її поверхні, і тим краще теплоізоляційні властивості матеріалу. При однакових товщинах встановленої ізоляції з різними коефіцієнтами теплопровідності, матеріал з більш низьким показником λ  збереже більше тепла. Теплопровідність матеріалу залежить в першу чергу від температури, при якій вона виміряна і від ступеня насичення вологою структури матеріалу. Товщина матеріалу на теплопровідність не впливає. Наприклад, для ізоляції зі спіненого поліетилену Thermaflex λ = 0,034 Вт/м·К, вимірювання проводилися при 25°С.

Коефіцієнт опору дифузії водяної пари.
Позначається μ  (мю). Це безрозмірний коефіцієнт, який дорівнює відношенню паропроникності повітря (δв) до паропроникності матеріалу (δ) :  μ = δв / δ. Інакше кажучи, показує наскільки краще даний матеріал чинить опір дифузійному проникненню водяної пари, ніж шар повітря такої ж товщини. В першу чергу необхідно враховувати цей показник при виборі ізоляції для систем, що працюють в негативному діапазоні температур. Водяна пара, здатна проникати в шар теплоізоляції, не тільки сприяє стрибкоподібному збільшенню коефіцієнта теплопровідності, але й може випасти в структурі матеріалу в якості конденсату (за умови  досягнення так званої температурної точки роси). Хорошим матеріалом для системи, працюючої в негативному діапазоні температур, можна вважати, той, для якого мю-фактор становить не менше 7000.

Дозвільна та підтверджувальна документація.
Також при виборі ізоляційних матеріалів необхідно враховувати наявність дозвільної документації. Постачальники ізоляції повинні надавати на свою продукцію наступні документи:
* Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи про можливість застосування матеріалу в будівництві і для устаткування підприємств харчової та фармацевтичної промисловості. Проводить випробування і видає висновок- державна санітарно-епідеміологічна експертиза Міністерства охорони здоров'я України.
* Сертифікат відповідності системи УкрСЕПРО. Це документ, який засвідчує відповідність матеріалу, виробу загальним або точковим вимогам чинних в Україні нормативних документів, наприклад  Державним стандартам України (ДСТУ), технічним умовам (ТУ) або Державному стандарту СРСР (ГОСТ), в разі якщо такий ще не скасовано. Проводять випробування і видають сертифікат уповноважені (акредитовані) органи сертифікації (державні або приватні). Щорічно на рівні наказу уряду затверджується  перелік виробів, застосування котрих в Україні дозволяється тільки за умови проведення сертифікації. Таку сертифікацію називають обов’язковою. Якщо конкретні матеріали не потрапляють до такого переліку (а більшість теплоізоляційних матеріалів саме такими і є), то сертифікація продукту на відповідність будь яким вимогам нормативних документів є добровільною, необов’язковою.  Але наявність такого сертифікату для конкретного матеріалу є перевагою с точки зору споживача. Тому переважна більшість виробників за власним рішенням йдуть на отримання таких сертифікатів.

Інші підтверджувальні документи, котрі можуть бути визначальними для споживача
 * Протокол випробувань на визначення групи горючості. Проводять випробування і видають протокол  науково-випробувальні центри МНС України.
*  Протоколи випробувань на визначення коефіцієнта теплопровідності (λ) і коефіцієнта опору дифузії водяної пари (μ). В Україні можна провести тільки випробування на визначення коефіцієнта теплопровідності (λ). Методики на визначення μ-фактора, що відповідала би сучасним вимогам до будівельних матеріалів, в Україні не існує. Тому провідні виробники замовляють випробування за даними параметрами  у авторитетних європейських інституцій та сертифікаційних організацій. Однією з найвідоміших таких організацій є Науково-дослідний інститут теплоізоляції в Мюнхені (FIW).
*  Сертифікати відповідності міжнародному стандарту ISO-9001.  Наявність такого сертифікату у виробника засвідчує, що підприємство пройшло аудіт на відповідність його систем контролю всіх виробничих процесів. Також наявність такого сертифікату надає право виробнику не супроводжувати кожну партію свого продукту паспортом якості.

Монтаж і експлуатація спінених теплоізоляційних матеріалів.
Однією з важливих складових для ефективної роботи теплоізоляційного матеріалу є його якісний монтаж. Під якісним монтажем мається на увазі сумлінне виконання правил монтажу та рекомендацій виробника.
* Застосовувати слід саме той ізоляційний матеріал, який був закладений фахівцем в проектну документацію.
* Встановлювати теплоізоляцію слід тільки на підготовлену поверхню - вільну від іржі та бруду, оброблену антикорозійним покриттям.
* Змонтована конструкція не повинна містити порожнин, не заповнених теплоізоляційним матеріалом, а також так званих «містків холоду» - точкових провідників тепла (холоду), якими зазвичай є неізольовані або невідповідні елементи кріплення.
* При монтажі будь-якої теплоізоляції не можна розтягувати її.  Навпаки, слід трохи спресовувати матеріал (наприклад, трубну ізоляцію – по довжині труби). Але це категорично заборонено робити по товщині матеріалу.
* Роботи зі спіненими матеріалами слід проводити тільки на відключеній системі, за температури навколишнього середовища від + 10°С до 30°С.
* Основним і обов'язковим монтажним засобом для спіненої ізоляції є клей. Стрічки призначені для проклейки поверх клейового з'єднання. Монтажні кліпси є тимчасовим засобом фіксації перед /під час проклеювання.
* У разі, якщо система, яку потрібно ізолювати, знаходиться ззовні приміщення, необхідно захистити ізоляційний матеріал від потрапляння вологи, а також від дії прямих сонячних променів. Пов'язано це з тим, що більшість полімерних ізоляційних матеріалів руйнуються під дією УФ-випромінювання. Також треба враховувати те, що для більшості матеріалів слід запобігати механічних пошкоджень. Якщо така ймовірність пошкоджень існує, необхідно встановлювати покривний (захисний) шар або конструкцію.
* Якщо йдеться про теплоізолювання трубопроводів готовими виробами (циліндрами, спіненою теплоізоляцію для труб), то внутрішній діаметр ізоляції повинен відповідати зовнішньому діаметру труби.

Слід ще раз наголосити, що вибір теплоізоляційного матеріалу залежить не тільки від характеристик безпосередньо самого теплоізоляційного матеріалу, а й більшою мірою від умов експлуатації і завдань, які він повинен виконувати. Наприклад, конкретний матеріал може бути ефективним за певних умов експлуатації, і цей же матеріал стане абсолютно неефективним при незначній зміні одного з параметрів навколишнього середовища (наприклад вологості, якщо мова йде про захист комунікацій від утворення конденсату).

Теплоізоляція інженерних систем - це той сегмент, в якому є єдино можливе технічне рішення для конкретних умов експлуатації. Саме тому дуже важливо звертатися до фахівців, які виконають необхідні розрахунки і підберуть матеріали так, щоб технічна ізоляція дійсно ефективно виконувала призначені їй завдання.  

Окрім технічних характеристик матеріалів, які можна виміряти, щодо кожного матеріалу можна розмірковувати про його стабільність та здатність зберігати свої властивості на протязі тривалого часу експлуатації. Тобто, простіше кажучи, здатність «не старіти» під впливом передбачених та непередбачених чинників, таких, як перевищення параметрів експлуатації, додаткові навантаження у вигляді вібрацій і таке інше.  І тут на перший план можуть виходити такі невимірювані поняття як та репутація виробника та історія й рівень його виробництва. Тому завжди зважуйте свій вибір, чи то йдеться про фахівців з проектування, чи то про марку виробника, або про постачальника обраного продукту!

044 299 57 07